Lucid
Αν δεν είσαι μέλος, κάνε εγγραφή τώρα, συνδέσουν, συζήτα και μάθε. Επιπλέον λαμβάνεις δωρεάν οδηγούς lucid dreaming και σχετικά νέα!

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Lucid
Αν δεν είσαι μέλος, κάνε εγγραφή τώρα, συνδέσουν, συζήτα και μάθε. Επιπλέον λαμβάνεις δωρεάν οδηγούς lucid dreaming και σχετικά νέα!
Lucid
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Λέξεις Κλειδιά

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση


Αστρική Προβολή;

Πήγαινε κάτω

Αστρική Προβολή;  Empty Αστρική Προβολή;

Δημοσίευση από Theta Κυρ Νοε 22, 2015 12:40 am

Στη σελίδα της lucid έχουμε γράψει ένα άρθρο πάνω στο θέμα, http://lucid.com.gr/obes/, όμως αφού αυτό τον καιρό πειραματίζομαι θα μοιραστώ το τελευταίο ''όνειρο'' μαζί σας.

Είχα βάλει ξυπνητήρι 4.15 π.μ. για να κάνω wbtb.
Δε θυμάμαι να ξυπνάω και να το κλείνω, όμως όταν ξύπνησα μετά τα όνειρα, είδα μακριά το κινητό και ανάποδα, που σημαίνει πως όντως ξύπνησα, τέλος πάντων.

Ονειρεύτηκα πως ήμουν στην Κωσταντινούπολη και ψωνίζαμε κάποια ρούχα και εκεί έκανα rcheck. Πέταξα και είπα ''αστρική προβολή'' - σε αυτό το όνειρο χρησιμοποίησα αυτή τη λέξη κλειδί, σε άλλα όνειρα χρησιμοποιούσα πιο αναλυτικές προτάσεις όπως ''Όνειρο στείλε μου έναν οδηγό για αστρική προβολή''- και βρέθηκα στο κρεβάτι μου και κύλισα απ έξω από το σώμα μου. Σηκώθηκα, τσέκαρα τον αφαλό μου για τη χορδή που λένε όλοι και δεν είχα, παίζει ούτε σώμα να είχα (στο κρεβάτι). Προχωράω, πάλι όλα ήταν συμπαγή (σε παλιότερες obes πάλι υπήρχε αυτή η διαφορά, τα αντικείμενα ήταν συμπαγή και δε μπορούσα να πετάξω όπως στα κανονικά lucid dreams που το κάνω με ευκολία). Τόσο συμπαγή που στην πόρτα πριν περάσω, φαντάστηκα επίτηδες πως είναι από νερό, πριν περάσω ένιωθα το νερό καθαρά στο μυαλό μου, πως θα ένιωθα αν περνούσα από μέσα και πήγα και με πέταξε πίσω.
Ανοίγω την πόρτα, κατάφερα να πετάξω, άλλα πέταξα με μεγαλύτερη δυσκολία.

Θέλει πιο συνειδητή προσπάθεια, πέταξα 10 μέτρα ας πούμε,
έφτασα στο σαλόνι, είδα τους δικούς μου (που δεν είναι λογικό γιατί κοιμόντουσαν-αν και στην αστρική υπάρχει ο ισχυρισμός ότι ταξιδεύεις και στο χρόνο, οπότε μπορεί να τους έβλεπα πιο πριν) και πήγα στο μπαλκόνι και πήδηξα για να πετάξω, αν κοιτούσα στις βιτρίνες, η αντανακλάσεις δημιουργούσαν χορώ και με μπέρδευαν όποτε προσπαθούσα να μην κοιτάω έπεσα την πρώτη φορά και ξαναβρέθηκα στο κρεβάτι,
ξανά obe exit, τα ίδια με την πόρτα, ξαναπήγα να πετάξω απ το μπαλκόνι, έπεσα.

Ξανά στο κρεβάτι, obe exit και λέω ''θέλω τώρα να μπορώ να επικοινωνήσω με όντα που είναι έξυπνα όσο εγώ ή παραπάνω, καλά όντα, αγνά οντά'' και ξαναβρέθηκα στο σώμα μου και ξανά έκανα obe exit. Σηκώθηκα, ήταν κάτι διαφορετικό, σαν να είχε πέσει σεντόνι σε όλα και τα κάλυπτε. Έκανα rcheck και καθάρισαν, άνοιξα πάλι πόρτα
πήγα μέσα και εκεί τώρα, ήταν η αδερφή και ο πατέρας μου (ή κάποιοι άλλοι με τη μορφή τους) όμως μπορούσαν να με δουν και φωνάζω ''όνειρο πες μου μια συμβουλή για τη ζωή μου που χρειάζομαι τώρα'' και γυρνάει ο πατέρας μου και κάνει ''εμμ...πως να στο πω...ξέχνα το''. Νόμιζα ότι το είπε γιατί δε θα μου δώσει και κάνω ''έλα σοβαρέψου''

*Εδώ μου δίνει όντως μια χρήσιμη συμβουλή που δε μπορώ να μοιραστώ γιατί είναι προσωπικής φύσεως*

και γυρνάω μετά και λέω ''πείτε μου μια συμβουλή για την καριέρα, τι καριέρα να ακολουθήσω;'' Κάνει η αδερφή μου ''ξέρω 'γω, αναισθησιολόγος (επειδή με λέει συνέχεια αναίσθητο)'' της λέω πάλι ''σοβαρέψου κι εσύ'' και κάνει ''τι να σου πω, είσαι πολύ κάλος στο fakin it'' εννοώντας ταχυδακτυλουργικά, οφθαλμαπάτες, αυτοβελτίωση τύπου fake it till you make it κτλ

Έπειτα γυρνάει ο πατέρας μου και μου δείχνει μια εικόνα και λέει ''μακάρι να μπορούσα να παίξω' κάτω από τα πόδια της εικόνας, είχε ένα σύμβολο, που δεν το είχα δει ποτέ στη ζωή μου, ένα ανάποδο μπλε πεντάγωνο που έμοιαζε με παζλ και είχε γραμμένα σε μια γλώσσα που δεν ήξερα με κόκκινα γράμματα λέξεις.

Δεν έδωσα σημασία και γυρνάω στην αδερφή μου και λέω:
''Θέλω να δω τον παρατηρητή, το υποσυνείδητο το ίδιο''
και μου χαμογελάει ''Παύλο (το όνομά μου)...αυτό δεν είναι καλή ιδέα...μπορεί να είναι ο οποιοσδήποτε, ένας τρελός...''
ή ''μανιακός''
και ρουφήχτηκε ο καναπές κάτω απ το πάτωμα ενώ μιλούσε. Πήγα να πετάξω πάλι απ το μπαλκόνι, κρατήθηκα για λίγο, μετά έπεσα και γύρισα στο σώμα μου, έπειτα ξύπνησα.

Στο σαμανισμό χωρίζανε τα όνειρα σε μικρά και μεγάλα όνειρα, τα μικρά τα κανονικά όνειρα ή τα συνειδητά όνειρα, ενώ τα μεγάλα όνειρα, συνειδητά όνειρα που είχαν συλλογική γνώση που δε μπορούσε να ανακτηθεί λογικά. Για αυτό το λόγο αποφάσισα να κάνω ένα πείραμα, ζήτησα από την αδερφή μου να γράψει σε ένα χαρτί 5 αριθμούς , διαφορετικούς, να βάλει το χαρτί στο ντουλάπι μου και την επόμενη φορά που θα κάνω αστρική προβολή ή έχω την αίσθηση ότι βγαίνω από το σώμα μου είτε σε όνειρο είτε απευθείας από ξύπνιος θα πάω να ''δω'' το χαρτάκι με τους αριθμούς και να δω αν μπορώ να του επαληθεύσω. Ένα παρόμοιο πείραμα έγινε με μεγάλη επιτυχία, το πείραμα αναφέρεται εδώ: http://psychology.wikia.com/wiki/Astral_projection στην υποκατηγορία research.

Προσωπικά πιστεύω στην ύπαρξη obe και του συλλογικού ασυνειδήτου-συνειδητού, αλλά αυτό είναι μια μεγάλη συζήτηση. Παρ' όλα αυτά θέλω να μένω λογικός και να επιβεβαιώνω τουλάχιστον εμπειρικά αυτά που νομίζω. Οπότε θα δοκιμάσω το πείραμα που ανέφερα με τους αριθμούς και βλέπουμε. Πείτε μου τη γνώμη σας, είχατε παρόμοια εμπειρία;
Theta
Theta
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 28
Ημερομηνία εγγραφής : 06/03/2015

http://lucid.com.gr/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης