Lucid
Αν δεν είσαι μέλος, κάνε εγγραφή τώρα, συνδέσουν, συζήτα και μάθε. Επιπλέον λαμβάνεις δωρεάν οδηγούς lucid dreaming και σχετικά νέα!

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Lucid
Αν δεν είσαι μέλος, κάνε εγγραφή τώρα, συνδέσουν, συζήτα και μάθε. Επιπλέον λαμβάνεις δωρεάν οδηγούς lucid dreaming και σχετικά νέα!
Lucid
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Λέξεις Κλειδιά

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση


Το όνειρο που δε μπορώ να ξεχάσω.

Πήγαινε κάτω

Το όνειρο που δε μπορώ να ξεχάσω. Empty Το όνειρο που δε μπορώ να ξεχάσω.

Δημοσίευση από Theta Σαβ Οκτ 01, 2016 2:47 pm

Θέλω να μοιραστώ μαζί σας ένα όνειρο που με ''στοιχειώνει'' μέχρι και σήμερα. Ήμουν μικρό παιδάκι όταν το είδα, οπότε ίσως για αυτό να με τρόμαξε, αλλά κάτι παρόμοιο δεν έχει επαναληφθεί έως τώρα.

Ήταν πριν 7 χρόνια, όταν το show -διάδοχος του uri geller- είχε βγει στον αέρα και με έκανε να ψάξω θέματα όπως ''διαλογισμός'' κ.τ.λ. Δεν είχα ιδέα για το concept του lucid dreaming και το όνειρο που θα περιγράψω δεν είναι διαυγές, αλλά ''κανονικό''.

Ξεκίνησα να προσπαθώ να σταματάω τη φωνή στο κεφάλι μου (τις σκέψεις μου) και συνέχισα να εξασκούμε για περίπου έναν μήνα. Όλα μου τα όνειρα ήταν κανονικά, σχολικές μέρες, φίλοι, μερικά λίγο πιο σουρεαλιστικά από άλλα, αλλά κανένα σαν αυτό που ακολούθησε. Ένα βράδυ, πήγα για ύπνο και είδα το εξής:

Ήμουν γυμνός, πάνω σε μια τσουλήθρα. Έκανα τσουλήθρα και στο τέλος της υπήρχε ένας βούρκος με λάσπη στον οποίο έπεσα και άρχισα να παίζω με τη λάσπη και να χαίρομαι. Ξαφνικά η λάσπη έγινε νερό και χαλάρωσα πολύ μέσα σε αυτό το νερό. Άφησα το σώμα μου να βυθιστεί και εκεί που χαλάρωνα όλο και πιο πολύ μέσα στο όνειρο. Ένα φως σαν flash άρχισε να αναβοσβήνει και να βλέπω εικόνες που δεν είχα δει ξανά στη ζωή μου, πυραμίδες και φτερά, και πολλά σύννεφα και όλα άλλαζαν πολύ γρήγορα μεταξύ τους για να τα παρατηρήσω. Αυτό που έμεινε όμως στο τέλος, ήταν ένα μεγάλο, γιγάντιο μάτι από φως να με κοιτάει και ένιωθα ότι κοιτάει την ''ψυχή'' μου. Ήταν τόσο φωτεινό που με ξύπνησε και το πιο τρομακτικό κομμάτι ήταν ότι ακόμη το έβλεπα γύρω μου. Ξέρετε, όπως όταν κοιτάτε το φως της λάμπας για πολλή ώρα και έπειτα μένει ένα αποτύπωμα στο πεδίο όρασής σας, αυτό ακριβώς είχε γίνει, με ένα ανύπαρκτο φως όμως. Θυμάμαι να φωνάζω τη μητέρα μου και να τη ρωτάω αν το βλέπει κι εκείνη και είχα πάθει λίγο σοκ. Φυσικά δεν το έβλεπε αφού ήταν όλα στο κεφάλι μου. Μου είπε πως ήταν ένας εφιάλτης και πήγα να κοιμηθώ μαζί της.

Δεν έχει ξαναγίνει κάτι παρόμοιο. Είχα υπέροχα lucid dreams αλλά ποτέ δεν με τάραξαν τόσο όσο αυτό το ''κανονικό'' όνειρο. Εσείς; Έχετε κάποιο όνειρο που να σας έχει μείνει αξέχαστο;
Theta
Theta
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 28
Ημερομηνία εγγραφής : 06/03/2015

http://lucid.com.gr/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης